ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی با هدف اصلاح دندانها یی که در جایگاه نامناسبی قرار میگیرند صورت می‏گیرد. بنابراین اولین هدف آن زیبایی است و در کنار آن مزایا و فواید دیگری نیز به همراه دارد. در زیر به مهمترین فواید درمان ارتودنسی اشاره می‏کنیم

افزایش طول عمر دندانها:

دندانهایی که به شکل نامرتب در فک قرار گرفته اند، نمی توانند بخوبی تمیز شوند لذا در لا به لای آن‎ها‏ پلاک و جرم تشکیل می‏شود و این امر منجر به پوسیدگی و در نتیجه تخریب دندانها  نیز می‏گردد. از سوی دیگر ارتودنسی باعث قرار گرفتن دندانها در موقعیت مناسبی درفک می‌شود که به پخش متوازن نیرو در تمامی جهات فک و کاهش فشار روی ریشه دندان‌ها منتهی می‏گردد.

بر طرف کردن مشکلات گوارشی:

دندانها در حالت عادی بصورت دو به دو در مقابل یکدیگر قرار می‏گیرند اما زمانی که ریشه دندان کج شده باشد، این حالت از دست می‏رود که موجب می‏شود تا دندانها نتوانند به خوبی وظیفه جویدن غذا را بر عهده بگیرند  در نتیجه مشکلات گوارشی رخ می‎دهد. با درمان ارتودنسی، می‏توان براحتی این مشکل را بر طرف نمود.

رفع مشکلات عضلانی:

یکی دیگر از فواید و مزایای درمان ارتودنسی، رفع و درمان مشکلات عضلانی می‏باشد. به عبارت دیگر، با مشکلات دندانی ممکن است در زمان جویدن غذا، تنها از یک طرف فک استفاده شود که در این صورت موجب اشکال در سیستم مفصل فک و عضلات می‏شود. این امر بواسطه ارتودنسی قابل درمان است و تعادل در بین دو فک برقرار می‏گردد.

افزایش اعتماد به نفس بیماران:

گفتیم که یکی از هدف‎ها‏ی اولیه درمان ارتودنسی، رفع ناهنجاری‎ها‏ و زیبایی می‏باشد. در واقع زیبایی به عنوان یک روش برای کسب اعتماد به نفس می‏باشد. ظاهر آراسته و داشتن دندانهایی که بتوانند لبخند زیبا را به فرد ببخشند، بعنوان مهمترین فایده و مزایای ارتودنسی به شمار می‏رود.

تغییر موقعیت استخوان:

از دیگر مزایای ارتودنسی می‏توان به هماهنگ کردن اجزاء صورت و تغییر موقعیت استخوانها اشاره کرد. به عبارتی، اگر چه درمان ارتودنسی طولانی مدت است اما به دلیل دائمی بودن و عدم بازگشت دندانها به حالت اولیه، می‏توان از آن به عنوان یکی از بهترین شیوه‎ها‏ی درمان در دندانپزشکی یاد کرد.

نداشتن محدودیت سنی درمان:

از دیگر مزایای روش درمانی ارتودنسی، عدم محدودیت سنی برای درمان می‏باشد. اگر چه تاکید دندانپزشک بر درمان، در سنین نوجوانی و کودکی می‏باشد، اما این تاکید به معنای محدودیت درمان برای سنین بالاتر و میانسالی نیست . تمام رده‎ها‏ی سنی می‏توانند برای این درمان اقدام نمایند.

حفظ دندانهای سالم:

قبل از انجام ارتودنسی، جراحی‎ها‏ی لازم صورت می‏گیرد. با تشخیص دندانپزشک، برخی از دندانهای اضافه کشیده می‏شوند. دندانهای پوسیده و نیازمند ترمیم، بازسازی می‏گردند که نهایتا از تخریب سایر دندانهای سالم نیز جلوگیری می‏شود.

مزایای ارتودنسی در کودکان:

اگر ارتودنسی برای کودکان در سنین رشد صورت بگیرد، کشیدن برخی از دندان‎های اضافه، فضا را برای رویش صحیح دندانهای دائمی فراهم می‏کند.
وزمان درمان ارتودنسی در خیلی از موارد کوتاهتر و درمان با ثبات تر خواهد بود.ودر مواردی فرد نیازبه جراحی فک در سنین جوانی نخواهد داشت.

https://vrgl.ir/Q00iN

https://vrgl.ir/JkRRB