علل مشکلات لثه و پیشگیری از آن

خصوصیات یک لثه سالم:

لثه سالم صورتی رنگ، محکم، نازک و دارای کنگره هایی هماهنگ با لبه دندانها و سطح لثه حالت پوست پرتقالی و دان دان است .  مراقبت از لثه به اندازه مراقبت از دندان ها دارای اهمیت می باشد.  عامل ایجاد کننده عفونت لثه پلاک میکروبی بوده که همان لایه چسبناکی است که بر روی دندان ها و لثه انباشته می شود.

ساختار لثه سالم

بیماری لثه ها:

التهاب و خونریزی از لثه ها می تواند نشانه آغاز بیماری لثه باشد . با پیشرفت بیماری لثه ,استخوان نگهدارنده دندان تحلیل رفته باعث لقی دندان و سر انجام منجر به از دست دادن دندان ها می شود.   قرمزی و تورم لثه ها ,خونریزی خودبخود ویا حین مسواک کردن ، بوی بد دهان ، لق شدن یک یا چند دندان ، تحلیل و عقب نشینی لثه ها و فواصلی که به تدریج در میان دندان ها ایجاد می شود از علائم بیماریهای لثه میباشند که نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارند.

التهاب لثه:

ژنژیویت (التهاب لثه) با درمان ساده مثل جرم گیری دندان و بالا بردن بهداشت دهان قابل درمان است. اگر التهاب و عفونت از لثه فراتر برود و به بافتهای عمقی تر پیرامون دندان نفوذ کند به آن پریودنتیت (پیوره)گویند.  در اثرپیوره استخوان اطراف دندان تخریب شده و با پیشرفت تخریب استخوان، دندان ها لق می شوند.

 

عوامل بروز بیماری های لثه:

علاوه بر پلاک میکروبی و عدم رعایت بهداشت ، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی و کمبود موادی مانند ویتامین های a /c/e/ فولات ها و بتاکاروتن و املاح معدنی می تواند دفاع بدن در برابر عفونت را کاهش دهد و باعث بیماری لثه شود . همچنین فشار های روحی و روانی و مصرف سیگار از توانایی بدن در برابر ابتلا به بیماری لثه می کاهد.  بیماری هایی مثل دیابت می تواند بیماری های لثه را در فرد تشدید کند.

بیماری لثه علت بسیاری از بیماری های خطرناک:

بیماری های لثه و وجود پلاک های میکروبی از عوامل خطر ساز برای بیماران قلبی که دچار گرفتگی رگ های قلب هستند می باشدتحقیقات نشان می دهد بیماری های لثه احتمال خطر گرفتگی رگهای قلبی را افزایش میدهند.

پیشگیری از بروز بیماری لثه:

داشتن بهداشت مناسب دهان و دندان می‌تواند به جلوگیری از بروز بیماری لثه و سایر مشکلات دندانی کمک کند. برای پیشگیری از این وضعیت موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1-روزی حداقل 2 بار دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

2-هر روز 1 بار از نخ دندان استفاده کنید.

3-سعی کنید از دهانشویه های با کیفیت به صورت منظم استفاده کنید.

4-هر 6 ماه یکبار حتی اگر سالم هستید و مشکلی متوجه دهان و دندان شما نیست به دندانپزشک مراجعه کنید.

5- اگر سیگار میکشید سعی کنید مصرف آن را کاهش داده و یا متوقف کنید. ترک سیگار میتواند به بهبود سلامت لثه ها کمک کند. ترک سیگار می تواند جریان خون به لثه ها را افزایش دهد، که این وضعیت میتواند باعث بهبود سلامتی لثه ها گردد.

چه وقت باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

به کسانی که دارای درد شدید، مزمن و یا عود کننده در لثه ها هستند، توصیه میشود به دندانپزشک مراجعه کنند. دندانپزشک می تواند لثه ها، دندان ها و دهان را از نظر وجود علائم عفونت، پوسیدگی دندان و سایر موارد دندانپزشکی معاینه کند.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر، شخص باید به دندانپزشک مراجعه کند:

۱-بوی بد دهان که با مسواک زدن بهبود نمی یابد.
۲-خونریزی لثه ها
۳-عقب نشینی لثه ها(تحلیل لثه)
۴-لق شدن دندان
۵-احساس درد هنگام جویدن
۶-قرمز شدن لثه
۷-حساسیت و تحریک پذیری دندان ها
۸- تغییر در فاصله دندان ها

برخی عادات که موجب بیماری لثه می شود :

ساییدگی و فشردگی دندان ها:

برخی افراد بنابر عادت در خواب یا بیداری دندان هایشان را بهم می سایند که موجب ابتلا به بیماری لثه می شود زیرا در این حالت فشار زیادی به بافت های دندان وارد می شود.

سیگار کشیدن :

نتایج تحقیقات نشان می دهد افراد سیگاری جرم دندان بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند علاوه بر این مصرف تنباکو به دندان ها و لثه آسیب می زند و باعث بروز عفونت و در نتیجه بیماری لثه می شود.

استرس :

یکی از عللی که ممکن است احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد استرس مزمن است چراکه مبارزه با عفونت ها را برای بدن سخت تر می کند.حتما با دیدن علائم مربوطه به پزشک مراجعه کنید.

https://vrgl.ir/SpdKO

3,260 thoughts on “علل مشکلات لثه و پیشگیری از آن