Full mouth implant
Full mouth implant
ایمپلنت کل دهان یا ایمپلنت فول ماوس چیست؟

ایمپلنت یک روش درمانی در حوزه دندانپزشکی است و برای افرادی که در دهان خود نواحی بی‌دندانی دارند به کار می‌رود. اگر شخصی همه دندان‌های خودراازدست‌داده و تصمیم به بازسازی دندان‌هایش با ایمپلنت داشته باشد به این نوع درمان ایمپلنت کل دهان یا فول ماوس می‌گویند

طرح درمان ایمپلنت کل دهان:

ایمپلنت کل دهان برای هر بیمار متفاوت است، مثلا امکان دارد بیمار به پیوند استخوان فک احتیاج داشته باشد یعنی میزان حجم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی نباشد. درجات این بازسازی باهم متفاوت است ، مثلا در موارد جزئی، بازسازی استخوان هم‌زمان با کاشت ایمپلنت انجام می‌شود. در موارد شدیدتر ابتدا بازسازی استخوان انجام می‌شود و چندماه بعد ایمپلنت کاشته می‌شود. درجات شدیدتری هم از تحلیل استخوان وجود دارد که به بازسازی بیشتری احتیاج دارد یعنی فرد باید در بیمارستان بستری شود و پیوندهای وسیع‌تر استخوان فک را انجام دهد و پس از تکمیل بازسازی، پایه‌ها داخل استخوان فک قرار گیرند.

جراحی لیفت سینوس
جراحی لیفت سینوس
پیوند استخوان
پیوند استخوان

در روش ایمپلنت کل دهان، تعداد پایه‌ها و نحوه قرارگیری آن‌ها نیز بستگی به طرح درمان دارد. درصورتی‌که پروتز ثابت باشد یعنی قابل درآوردن و گذاشتن نباشد و تعداد پایه‌ها در فک بین 6 الی 8 تا است و بین این پایه‌ها روکش قرار می‌گیرد، اما درصورتی‌که پروتز متحرک باشد یعنی پروتز قرارگرفته روی ایمپلنت قابل برداشتن باشد(اوردنچر یا دست دندان مبتنی بر ایمپلنت) در این صورت تعداد پایه‌ها در هر فک کمترخواهد بود و مدتی بعد پروتز متحرک روی این پایه‌ها قرار می‌گیرد، اما ثابت نیست و بیمار باید روزی 2 تا 3 بار اقدام به برداشتن و تمیز کردن آن کرده و دوباره آن را روی پایه‌ها قرار دهد.

تفاوت این نوع پروتز با پروتز متحرک در این است که به دلیل قرار گرفتن روی ایمپلنت، صحبت کردن و جویدن را برای فرد راحت‌تر می‌کند و فرد می‌تواند لقمه‌ها را با نیروی بیشتری بجود.

ایمپلنت کل دهان یا ایمپلنت فول ماوس مناسب چه کسانی است؟
بیمارانی هستند که در حال حاضر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند و یا اینکه در آینده نیاز به استفاده از آن را دارند کاندیدای این درمان هستند .