ایمپلنت دندان بدون جراحی

ایمپلنت دندان:

ایمپلنت دندان نوعی دندان مصنوعی است که برای بازیابی عملکرد دندان یا دندان های از دست رفته استفاده می شود و می تواند به توقف یا جلوگیری از تحلیل استخوان فک کمک کند. از دست دادن دندانها علاوه بر اینکه بر سلامت فرد تاثیر گذار است میتواند با ایجاد لبخند نازیبا درظاهر فرد و کاهش اعتماد به نفس وی نیز تاثیر گذار باشد. لذا با جایگزینی دندان از دست رفته توسط ایمپلنت می توان قدرت و ثبات لازم را در فک برای جویدن غذا بازگرداند و نیز وضعیت استخوان فک را حفظ کرد و جلوی از بین رفتن استخوان را گرفت . حفظ ویژگی های ظاهری صورت فرد نیز از مزایای دیگر ایمپلنتهای دندانی است.

راد ایمپلنت:

راد ایمپلنت
ایمپلنت دندانی جدیدی دردست بررسی و تحقیق داریم بنام “راد ایمپلنت” که در این سیستم وقتی که دندان فرد کشیده میشود.خود دندان را طی مراحل لابراتواری مختلف به ایمپلنتی یکپارچه تبدیل میکنیم که دقیقا شبیه ریشه و تاج دندان کشیده شده فرد میباشد و همان را در جای دندان کشیده شده نصب و ثابت میکنیم . این کار فواید زیادی دارد:

1-نیاز به جراحی ندارد.
2-در کمتر از یک هفته انجام میشود و نیازی به انتظار ندارد.
3-شکل تاج و ریشه دندان کاشته شده با دندان کشیده شده مشابه هستند .بنابراین مشکلاتی که در رابطه با شکل ظاهری ایمپلنتهای معمولی وجود دارد در این موارد وجود ندارد.
4-نیازی به پیچ ندارد یعنی قرار نیست پیچی به اباتمنت وصل شود. در کیسهای “راد ایمپلنت ” پیچ نداریم که در موارد بعدی پیچ شل شود بنابراین مشکلی در این زمینه هم نداریم.
5-رنگ آن هم رنگ روشن است که اگر بدلایلی لثه تحلیل داشته باشد و ایمپلنت دندان دیده شود سفید ی رنگ ایمپلنت سبب میشود که از نظر زیبایی مشکلی ایجاد نکند.
6-در فک بالا نیاز به جراحی سینوس لیفت از بین میرود.
7-مدت زمان بی دندانی به کمتر از یک هفته کاهش می یابد.
8-تنها ایمپلنتی است که میتواند دو و یا حتی سه ریشه داشته باشد!
هر کدام از موارد فوق بتنهایی مزیت عمده ای محسوب میشود.

انواع کاشت ایمپلنت:

1-روش سنتی: در روش معمول کاشت ایمپلنت که لثه بابرش جراحی کنار زده میشود معمولا استخوان سوراخ میشود، دریل میشود، ایمپلنت در جای مناسب پیچ شده و پس از یک دویا سه ماه برحسب وضعیت استخوان فک بیماراباتمنت (قسمت تاجی) نصب و روکش دندان در جای خود قرار میگیرد .

2-روش دیجیتال:در این روش کاشت ایمپلنت بدون جراحی گفته میشود . جایگاه ایمپلنتها با استفاده از اسکن و رادیوگرافی و…مشخص شده وایمپلنت بدون جراحی و برش در فک کاشته میشود. مزیت این روش به روش معمول کاشت ایمپلنت زمان کمترانجام کاشت وحذف عوارض ناشی از جراحی , همچنین درد کمترمیباشد.مرکز دندانپزشکی دکتر راد از سال 1381کاشت ایمپلنت خود را عمد تا به روش ایمپلنت بدون جراحی(ایمپلنت دیجیتال)انجام میدهد.البته در این میان مواردی که نیاز به پیوند استخوان دارند مستثنی هستند.https://vrgl.ir/bivMu

انواع ایمپلنت:

1-جایگزینی یک دندان: بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت دندان در فک یا پس از یک دوره دو یا سه ماهه، اباتمنت به ایمپلنت متصل می شود. این پایه ابزاری است که برای اتصال یا وصل کردن ایمپلنت به روکش مورد استفاده قرار می گیرد.


2-جایگزینی چند دندان بطور ثابت: در این روش با کاشت دو یا سه واحد ایمپلنت ونصب قسمت تاجی دندانها توسط روکشهای چینی متصل به هم (که پل هم نامیده میشود) درمان تکمیل میگردد.

 

 

3-جایگزینی دندان با استفاده از ایمپلنت و پروتز متحرک: اگر تمام دندان های پایین شما از بین رفته باشد، با توجه به طراحی ساختار کاشت دندان ، ممکن است از دو تا شش ایمپلنت برای حمایت از دندان مصنوعی پایین دهان استفاده شود. اگر تمام دندان های بالا از بین رفته باشند، حداقل چهار ایمپلنت را می توان برای حمایت از دندان های مصنوعی بالای دهان مورد استفاده قرار داد. دندان های مصنوعی متحرک اغلب برای جایگزینی بخش وسیع دندان، استخوان و بافت لثه از بین رفته استفاده می شوند و به همین خاطر می توانند از ساختار استخوانی صورت، لب ها و گونه نیز حمایت کنند. یک دندان مصنوعی جدید می تواند بر روی ایمپلنت ها یا یک ساختار مصنوعی ساخته شده سوار شود.https://vrgl.ir/VvOMw

                                                          

ایمپلنت دندان مزایای زیادی نسبت به روش های دیگر جایگزینی دندان دارد از جمله شباهت زیاد به دندان های طبیعی، راحتی در غذا خوردن. همچنین به دلیل شباهت زیاد ایمپلنت به دندان طبیعی اطرافیان شما متوجه این موضوع که شما دندان های خود را از دست داده اید نمی شوند و نیز روی صحبت کردن شما تاثیر نمی گذارد .

تفاوت ایمپلنت ها و دندانهای طبیعی:

تفاوت ایمپلنت ها و دندانهای طبیعی
دندان های طبیعی و ایمپلنت دندان ممکن است شبیه به هم به نظر برسند و احساس آنها برای فرد مشابه بوده، حتی عملکرد مشابهی داشته باشند، اما در حقیقت ایمپلنت و دندان طبیعی بسیار متفاوت هستند. مهمترین تفاوت دندان های طبیعی و ایمپلنت های دندان در نحوه اتصال آنها به استخوان فک ، عکس العمل آنها به بیماری های دندان، وضعیت نگهداری و نیز ترمیم این ساختارها است. دندان ها به استخوان اطراف آنها با استفاده از نوعی بافت نگهدارنده متصل هستند که از فیبر کلاژن ساخته شده و از یک طرف به دندان و از طرف دیگر به استخوان متصل است. این در حالی است که ایمپلنت  مستقیماً در داخل استخوان قرار دارد و هیچ گونه نسج نگهدارنده ای اطراف آن وجود ندارد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، بافت لثه نیز به ریشه دندان با فیبر کلاژن متصل است. ولی بافت لثه فقط می تواند به سطح یقه ایمپلنت ها متصل شود.

دندان های طبیعی مستعد ابتلا به پوسیدگی بوده و نیز استفاده از روش درمانی عصب کشی در مواقع مورد نیاز قابل انجام میباشد. این موضوع در حالی است که ایمپلنت دندان از جنس فلز یا زیرکونیا است و به همین دلیل دچار پوسیدگی نمی شود و نیازی به عصب کشی آنها وجود ندارد. علاوه بر این دندان های طبیعی مستعد ابتلا به بیماری لثه (پریودنتال) هستند، گر چه ایمپلنت های دندان نیزمی توانند به مشکل پری ایمپلنتیتیس دچار شوند که در آن واکنش التهابی سلول های زنده بافت اطراف ایمپلنت می تواند باعث عقب رفتن استخوانی شود که ایمپلنت در آن قرار گرفته است.

جراحی ایمپلنت دندان:

جراحی کاشت ایمپلنت معمولاً با استفاده از مواد بی حسی موضعی انجام می شود و به همین خاطر بیمار نباید هیچ دردی در زمان عمل جراحی احساس کند. پس از اینکه تاثیر داروی بی حسی از بین رفت، ناراحتی های پس از عمل جراحی می تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. به هر حال، معمولاً اکثر افراد احساسی شبیه به حالتی دارند که عمل جراحی کشیدن دندان را انجام داده باشند. برای کنترل این ناراحتی می توان از داروهای مسکن موجود در بازار همچون آسیفن استفاده کرد.
در طول مرحله برنامه ریزی (طرح درمان) ، جراح وضعیت دهان شما را برای کاشت ایمپلنت به صورت کلینیکی معاینه می کند و علاوه بر این برای بررسی دقیق تر ازروشهای پاراکلینیکی (رادیوگرافی و سی تی اسکن) استفاده می کند. هنگامی که مشخص شد امکان استفاده از ایمپلنت دندان در محل مورد نظر وجود دارد، با بیمار برای انجام عمل جراحی مورد نیاز برای کار گذاشتن ایمپلنت هماهنگ میشود. در جلسه کاشت ایمپلنت، معمولاً با داروی بی حسی موضعی محل عمل جراحی در دهان بیمار بی حس می شود وایمپلنت در استخوان قرار داده می شود. زمان بهبود بستگی زیادی به کیفیت استخوان بیمار دارد. مدت زمان بهبود معمولاً بین 2 تا 3 ماه است. در طول این دوره، اتصال استخوان به ایمپلنت می بایست انجام شود. در این دوره باید از وارد کردن فشار بیش از حد یا استرس بر ایمپلنت خودداری نمود.

پس از سپری شدن زمان مورد نیاز، ایمپلنت دندان بررسی می شود تا موفقیت آمیز بودن اتصال استخوان به ایمپلنت تایید شود. هنگامی که این موضوع تایید شد، قطعه ای با استفاده از پیچ به ایمپلنت دندان متصل می شود. به این بخش در اصطلاح «پایه» گفته می شود. در ادامه از این پایه برای جایگزین کردن تاج استفاده خواهد شد. سپس دندانپزشک  قالبی از این پایه در دهان تهیه می کند و تاج ایمپلنت دندان را بر اساس این قالب به لابراتوارسفارش می دهد. تاج دندان را می توان با استفاده از سیمان مخصوص یا پیچ به پایه ایمپلنت دندان متصل کرد. لازم است توجه شود که عمل های جراحی اضافی ممکن است قبل از جایگذاری یک ایمپلنت دندان در دهان مورد نیاز باشد. بعنوان مثال پیوند استخوان ممکن است در شرایطی استفاده شود که کیفیت استخوان بیمار در حد مطلوب نباشد. در حالتی که یک ایمپلنت در فک بالا در قسمت عقب دهان جایگذاری می شود، مقدار استخوان موجود در این قسمت ممکن است به خاطر وجود سینوس آرواره ای دارای محدودیت باشد. به همین خاطر ممکن است نیاز به عمل جراحی «بالا بردن سینوس» یا «سینوس لیفت» برای بالا بردن کف سینوس و پیوند استخوان بیشتر به ماگزیلا وجود داشته باشد. با انجام این کار استخوان بیشتری برای حمایت از ایمپلنت دندان باقی خواهد ماند.

جراحی پیوند استخوان

 

مراقبت های بعد از عمل ایمپلنت:

پس از کاشت ایمپلنت، لازم است مراقبت های منظم در خانه و در مطب دندانپزشک برای نگهداری صحیح ایمپلنت انجام شود. مراقبت های لازم در خانه شامل مسواک زدن منظم استفاده از دهانشویه هر شب بمدت پنج دقیقه و استفاده از نخ دندان برای خارج کردن مواد غذایی و پلاک ها از اطراف ایمپلنت و نیزدندان است. در مطب دندانپزشک، ابزارهای خاص وجود دارد که از آنها برای تمیز کردن ایمپلنت ها و برداشتن جرم های قوی تر ایجاد شده بر روی ایمپلنت دندان استفاده میشود. کنترل اکلوژن همه ساله توصیه میگردد.

روش های مناسب برای جایگزینی دندان:

معمولاً سه انتخاب برای جایگزینی دندان ها وجود دارد که عبارت از:

1-استفاده ازپروتزهای متحرک دندان (دندان مصنوعی کامل یا پارسیل)
2-استفاده از پل های ثابت دندان (پروتزهای ثابت)
3-استفاده از ایمپلنت دندان

تصمیم گیری درباره این که کدام انتخاب برای بیمار مناسب است بستگی به عوامل متعدد دارد. بطور خاص برای استفاده از کاشت ایمپلنت ها، این عوامل عبارتند از:

1-موقعیت دندان یا دندان های از دست رفته
2-مقدار و کیفیت استخوان فک که ایمپلنت دندان در آن جایگذاری می شود
3-سلامت بیمار
4-هزینه روش درمانی
5-اولویت ها و ترجیح بیمار
در این حالت جراح دندانپزشک ناحیه مورد نظر را برای استفاده از ایمپلنت دندان معاینه می کند و مناسب بودن شرایط بیمار برای استفاده از ایمپلنت را ارزیابی می نماید. به علت اینکه با استفاده از ایمپلنت دندان امکان جایگزینی دندان های از بین رفته بدون تاثیرگذاری یا تغییر در دندان های مجاور وجود دارد، این روش را می توان بهترین روش جایگزینی دندان دانست. علاوه بر این، به خاطر اینکه ایمپلنت های دندانی در داخل ساختار استخوانی قرار می گیرند، این ریشه ها بسیار با ثبات هستند و می توانند ظاهر و حس دندان های طبیعی را برای بیمار ایجاد کنند.

با وجودی که عملکرد اصلی کاشت دندان برای جایگزینی دندان ها است، استفاده از ایمپلنت می تواند در سایر درمانها نیز موثر و مفید باشد. به خاطر ثبات و پایداری، ایمپلنت های دندان را می توان برای حمایت ازدندان متحرک نیز مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این، برای جراحی های ارتودنسی، از مینی ایمپلنت ها نیزمی توان به عنوان تکیه گاه موقتی برای حرکت دادن دندان ها به سمت موقعیت مطلوب بهره برد. مینی ایمپلنت ها کوچک هستند و به عنوان تکیه گاه برای حرکت دندان ها استفاده می شوند. در ادامه این ایمپلنت ها پس از رفع نیاز به آنها در عملیات ارتودنسی از دهان بیمار خارج خواهند

عوارض ایمپلنت:

مشابه همه انواع عمل های جراحی، در عمل کاشت دندان با ایمپلنت نیز همیشه مقداری خطر و عوارض بالقوه برای بیمار یا در ارتباط با موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دندان وجود دارد. برنامه ریزی دقیق برای اطمینان از سطح سلامت مطلوب برای انجام این عمل جراحی و گذراندن دوره بهبود در دستیابی به نتایج مطلوب در این حالت از اهمیت خاص برخوردار است. مشابه سایر انواع عمل های جراحی در دهان، مشکلات خون ریزی(در مواردی که از تکنیک جراحی وبرش وسیع استفاده میشود)، عفونت(عدم رعایت نکات بهداشتی بعد از کاشت)، و داروهای مصرفی بیمار باید قبل از انجام عمل جراحی به دقت مورد بررسی قرار گیرد. خوشبختانه، نسبت موفقیت در این عمل جراحی بسیار بالا است و عدم موفقیت معمولاً زمانی مشاهده می شود که اتفاقی غیر منتظره مثل عفونت، شکستگی ایمپلنت دندان( در مورد ایمپلنتهای غیر استاندارد)، وارد کردن فشار زیاد به ایمپلنت، وارد شدن آسیب به ناحیه اطراف ایمپلنت (اعصاب، رگ های خونی، دندان ها)، جایگذاری ضعیف ایمپلنت دندان، یا حجم کم و کیفیت پایین استخوان بیمار مشاهده شود. دوباره باید توجه کرد که انتخاب یک جراح متخصص و با تجربه می تواند به جلوگیری از ایجاد این مشکلات کمک فراوان کند.
پس از کشیده شدن دندان معمولا کاشت ایمپلنت با فاصله چند هفته انجام میشود زیرا پس از کشیده شدن دندان مقداری تحلیل استخوان رخ میدهد لذا برای زیبایی بیشتر توصیه میشود حدود 6 هفته پس از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت در حفره دندان کشیده شده گردد.

 

چه کسانی نباید ایمپلنت دندان انجام دهند؟

1-افراد بسیار جوانی که فک آنها به حد کافی رشد نکرده است.2-بانوانی که باردار هستند.3-افراد سیگاری (کشیدن سیگار باترمیم طبیعی بافت های بدن تداخل می کند و احتمال موفق بودن ایمپلنت دندان را کاهش میدهد) 4-افرادی که الکلی یا معتاد هستند.ا5-فرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند (حداقل دوسال از دوره شیمی درمانی آنها باید گذشته باشد).6-افرادی که بیماری های مزمن مثل  دیابت کنترل نشده هموفیلی و بیماری های بافت همبند داشته باشند.7-افرادی که داروهای خاصی مثل استروئید و کورتن استفاده می کنند.8-افرادی که دندان قروچه دارند، می باشند که احتمال شکست ایمپلنت دندان در این افراد زیاد است.

 8 نکته مهم که قبل از ایمپلنت کردن دندان باید بدانید:

امروزه تقریبا هر فرد بزرگسالی به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می دهد و اگر دندان خود را از دست داده باشد، به فکر کاشت دندان است  یکی از گزینه های کاشت دندان، ایمپلنت است. قبل ازایمپلنت کردن دندان های خود، باید چند نکته مهم را بدانید. این مطلب را مطالعه کنید .
ایمپلنت دندان Dental Implant در طی دهه ی گذشته، پیشرفت زیادی داشته و امروزه کاشت دندان بسیار ساده تر و سریعتر شده است. اما قبل از ایمپلنت کردن دندان چند نکته وجود دارد که خوب است بدانید.
1. انتخاب جراح
اگر از دندانپزشکی قبلاً خدمات گرفته اید و از نحوه خدمات رسانی ایشان رضایت دارید، می توانید ایمپلنت دندانرا نیز پیش همان دندانپزشک انجام دهید. اما اگر برای کاشت دندان بدنبال دندانپزشک هستید، باید با حوصله و بدون عجله به چند دندانپزشک مراجعه کنید تا قبل از انجام ایمپلنت  سوالات خودتان را بپرسید.
خوب است که نمونه کارهای ایمپلنت دندانپزشک را ببینید و در مورد نحوه انجام ایمپلنت، قیمت، مراقبت های بعد از ایمپلنت، خدمات بعد از کاشت دندان سوال بپرسید. دندانپزشک باید با حوصله به سوال های شما پاسخ دهد و احساس کنید که برایتان زمان میگذارد.
2. هزینه ایمپلنت دندان
ایمپلنت جایگزین دندان اصلی شما خواهد بود لذا نوع ایمپلنت دندان هرچقدر بهتر باشد، کارایی ودوام بیشتری هم دارد. اگر برایتان قیمت ایمپلنت بسیار مهم است، از چند دندانپزشک مختلف جنس و قیمت هر واحد ایمپلنت را بپرسید.
3. مدت زمان ایمپلنت دندان
مدت زمان انجام ایمپلنت دندان نسبتا کم است و اکثر افراد می توانند در طی یک روز دندان های خود را ایمپلنت کنند. این مدت زمان کم به این دلیل است که فقط فیکسچر در یک جلسه در استخوان فک کاشته می شود وبررسی محل قرارگیری ایمپلنت توسط دندانپزشک قبلا انجام شده است.
هنگامی که دندان های شما ایمپلنت می شوند، استخوان فک شما بصورت طبیعی شروع به اتصال به ایمپلننت می کند (Osseointegration) و در مدت زمان حدود چهار ماه به اندازه ی کافی به فک شما اتصال می یابد سرعت این فرآیند می تواند با توجه به سرعت رشد استخوان های شما افزایش پیدا کند.

4. مراقبت بعد از ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان نیاز به مراقبت بعد از کاشت دارد .در حین ایمپلنت کردن دندان، به بیمار بی حسی موضعی تزریق می شود تا بیمار در هنگام ایمپلنت دندان احساس درد نداشته باشد.
پس از ایمپلنت دندان، بسیاری از بیماران نیاز به تجویز داروی ضد درد برای کنترل درد پس از جراحی دهان ندارند، زیرا درد بسیار کمی وجود دارد یا اصلا درد ندارد.
5. قبل از جراحی به چه نکاتی باید توجه کنم؟در صورتیکه استرس دارید می توانید شب قبل ازجراحی ایمپلنت دندان و یا یک ساعت قبل از جراحی ایمپلنت دندانی قرص آرام بخش مصرف کنید.اما حتما در این مورد با پزشکتان مشورت کنید..در هنگام مراجعه برای کاشت ایمپلنت دندان حتما آزمایشات و رادیوگرافی خود را همراه داشته باشید.در صورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید قبل از جراحی و کاشت دندان داروها را به همراه خود ببرید.اگر مشاوره پزشکی انجام داده اید و بیماری خاصی دارید قبل از انجام کاشت ایمپلنت این موضوع را با پزشکتان درمیان بگذارید. قبل از مراجعه به دندانپزشک جهت انجام ایمپلنت دندان حتما مسواک بزنید و موارد بهداشتی را رعایت نمایید.
6.ایمپلنت  دندان همیشه موفق است؟ درصد موفقیت ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندان 95% گزارش شده است.
7-جراحی ایمپلنت برای برخی افراد نباید انجام شود

جراحی ایمپلنت در اغلب افراد انجام می شود و محدودیت ندارد مگر در مواقع بسیار کم مثل بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و بیمارانی که تحت رادیوتراپی هستند و بیمارانی که مدت طولانی تحت درمان بیس فسفونات بوده اند. تجویز ایمپلنت برای این افراد به تشخیص پزشک بستگی دارد.

8-شایعات اشتباه درباره ایمپلنت

در رابطه با جراحی ایمپلنت شایعات زیادی از مردم شنیده می‌شود، مانند: بعد از جراحی ایمپلنت سرتان را نباید خم کنید، بعد از جراحی ایمپلنت نباید سرما بخورید، قرار دادن ایمپلنت در دهان باعث ایجاد عفونت می‌شود و بسیاری از شایعات دیگر. که باید گفت این باورهای غلط هیچ گونه توجیه علمی ندارند و تنها شایعاتی بیش نیستند.بهتر است قبل از جراحی ایمپلنت با دندان پزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا شک و تردیدها از بین برود.

قیمت ایمپلنت دندان:

قیمت درمان ایمپلنت دندان را چندین فاکتور تعیین می‌کند:
– قیمت فیکسچر ایمپلنت مصرفی
– قیمت هیلینگ و ایمپرشن کوپینگ
– نوع اباتمنت مصرفی که مستقیم یا زاویه دار باشند یا اساسا با Cad cam و با طراحی کامپیوتری خاص هر فرد ساخته شود
– نوع پروتز و روکشی که روی ایمپلنت قرار داده می‌شود فلز دار باشد یا از جنس زیرکونیا و یا اینکه با اسکن سه بعدی 3shapeوبا Cad cam ساخته شود.
– دستمزد متخصص ایمپلنت بسته به مهارت و سابقه کار
– تجهیزات کلینیک و استریلیزاسیون و مواد مصرفی
از جمله سوالاتی که اغلب افراد درباره ایمپلنت دندان می‌پرسند قیمت ایمپلنت دندان است و باید گفت هزینه ایمپلنت با توجه به شرایط بیماران متفاوت است در افراد و دندان‌های مختلف قیمت ایمپلنت نیز متفاوت است. اما علاوه بر شرایط بیماران فاکتورهای دیگری نیز بر قیمت ایمپلنت موثر است مثل برند ایمپلنت

(در دید ما عدم درمان از درمان غلط و غیر استاندارد بهتر است)

نکات اساسی درباره کاشت دندان:

۱-عدم آسیب ایمپلنت به استخوان فک

ایمپلنت به دلیل اینکه از جنس تیتانیوم است در بدن کاملا خنثی عمل می‌کند و برای بدن هیچ‌گونه واکنش مضری ایجاد نمی‌کند و تمایل دارد با تغییراتی که در سطح آن ایجاد شده، در استخوان فک ادغام شود.ایمپلنت‌ها از ادامه تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می‌کند و در استخوان هیچ واکنشی ایجاد نمی‌کند مگر در شرایط بسیار نادر.

۲-ایمپلنت موجب درد و ناراحتی نمی‌شود

جراحی ایمپلنت در محیط استریل انجام می‌شود و نسبت به دیگر جراحی‌های دهان و دندان کاملا بدون درد و ناراحتی است و اگر دستورات پزشک رعایت شود براحتی انجام می‌شود.

۳-جراحی ایمپلنت را در مواردی می‌توان همزمان با کشیدن دندان انجام داد

معمولا دندان‌هایی که نمی‌توان نگهداری کرد، کشیده می‌شوند و ۲ تا ۳ ماه پس از آن استخوان سازی در قسمت بدون دندان انجام می‌شود اما در برخی شرایط ممکن است دندان پزشک تشخیص دهد ریشه دندان دچار عفونت فعال نیست و می‌توان همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت انجام شود. در این روش بی‌حسی و جراحی در یک مرحله انجام می‌شود و زمان درمان طولانی نمی‌شود.

۴-ممکن است قرار دادن روکش روی ایمپلنت کمی زمان ببرد.

پس از اینکه ایمپلنت در دهان قرار داده شد برای اینکه استخوان اطراف ایمپلنت کاملا شکل بگیرد ۲ تا ۴ ماه یا حتی در برخی مواقع ۶ ماه زمان می‌برد. اما با توجه به شرایط ممکن است در برخی مواقع که استخوان فک مناسب باشد روکش موقت یا دائم همزمان با ایمپلنت دندان قرار داده شود.

۵-نیاز به جراحی سینوس فک برای برخی از بیماران

افرادی که زمان زیادی از کشیدن دندان های خلفی فک بالایشان می گذرد به دلیل اینکه سینوس استخوان فک بالا درون استخوان گسترش یافته استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت ندارند بنابراین لازم است قبل از قرار دادن ایمپلنت استخوان فک ترمیم شود.و پس از ترمیم یا حدود۴ ماه پس از ترمیم می توان ایمپلنت را قرار داد.

نیاز به جراحی لیفت سینوس

ایمپلنت فوری (Fresh Socket):

ایمپلنت فوری دندان و یا fresh socket از روشهای مرسوم برای عمل کارگذاری ایمپلنت به جای دندان در همان لحظه کشیدن ریشه دندان میباشد. از مواد لازم برای انجام این پروسه استفاده از پودر استخوان و ممبران جهت پر کردن فضای خالی بین دندان کشیده شده و ایمپلنت جهت کمک به ثابت شدن ایمپلنت در محل و نیز کمک به ساخت استخوان مناسب است.

البته این درمان، درمان ارجح محسوب نمی شود . واجدالشرایط بودن بیمار برای این نوع درمان توسط متخصص ایمپلنت تعیین میگردد.

از عوامل بازدارنده این روش کار می توان از عفونت دندان مورد نظر و نیز قطر زیاد ریشه نام برد.

2 thoughts on “ایمپلنت دندان بدون جراحی

Comments are closed.