اوردنچر (دست دندان مبتنی بر ایمپلنت)

دنچریا دست دندان :

ساده ترین و ارزان ترین روشی که برای گذاشتن دندان برای یک فرد بی دندان به کار می رود دست دندان کامل است .دست دندان خدمت زیادی به فرد می کند واو را قادر می سازد که غذا های معمول را بخورد وصحبت کند ودر عین حال زیبائی را به فرد بازمی گرداند .
با وجود همه این مزایا ، بیمارانی که از این نوع دندان های مصنوعی استفاده می کنند به تدریج دچار سایش بافت استخوانی می شوند. در حقیقت دندان مصنوعی تکیه گاه خود را از دست می دهد ودیگر به اندازه روز اول در دهان محکم نیست. این بدین معنی است که دندان مصنوعی در هنگام غذا خوردن در دهان حرکت می کند وراحتی و آسایش را از شخص می گیرد.
با تعویض این دندان ها وساخت دندان هائی که با شرایط جدید فکین انطباق بهتری داشته باشند تا حدودی از مشکلات کم می شود .ولی با توجه به ضعف بافتهای مربوطه باز هم دندان در دهان حرکت می کند وباعث ایجاد زخم می شود.
انواعی از چسب های دندان مصنوعی در سال های اخیر در داروخانه ها عرضه می شوند. این چسب ها هم تاحدودی مشکل بیماران راکم می کنند ولی اثر آن ها خیلی زود از بین می رود ونمی توانند به طور کامل مؤثر باشند.

اوردنچر یا دست دندان مبتنی بر ایمپلنت:

یکی از بهترین روش هائی که در سال های اخیر برای این گونه بیماران ارائه شده است اور دنچر می باشد. اوردنچر یعنی نوعی دندان مصنوعی که توسط چفت وبست مخصوصی به پایه هائی ثابت در فک متصل می شود.
این پایه های ثابت می توانند دندان های طبیعی ویا ایمپلنت باشند. در مورد افراد بی دندان که هیچ پایه ای درفک آن ها وجود ندارد باید از دندان های کاشتنی استفاده کرد. دندان کاشتنی یا ایمپلنت قطعاتی پیچ مانند از جنس تیتانیوم است که با یک جراحی ساده وبا بی حسی موضعی در فک کاشته می شود.
بر روی این ایمپلنت ها قطعاتی قرار می گیرد که با قطعات دیگری که داخل دندان مصنوعی قرار می گیرد حالت چفت وبست دارند. بدین ترتیب با این کار دندان های مصنوعی کاملا” در دهان محکم می شوند وامکان غذا خوردن وصحبت کردن را برای بیمار فراهم می کنند.
تعداد پایه هائی که برای این کار در هرفک قرار می گیرد از دوتا شش ایمپلنت متفاوت است ومسلما” هر چه تعدادپایه ها بیشتر باشد نتیجه بهتر خواهد بود. نوع چفت وبستی که بر روی ایمپلنت ها قرار می گیرد نیز متفاوت است وممکن است بر روی هر ایمپلنت بطور جداگانه قرار گیرد ویا ایمپلنت ها به کمک قطعات میله مانندی به هم متصل شوند..در فک بالا معمولا” حداقل از چهار ایمپلنت استفاده می شود وایمپلنت ها به کمک این میله هابه هم وصل می شوند.

https://vrgl.ir/VvOMw

10 thoughts on “اوردنچر (دست دندان مبتنی بر ایمپلنت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *