انواع روکش

انواع روکش

انواع روکش دندان

به طور کلی روکش دندان از جنس فلز، سرامیک و یا ترکیبی از این دو ساخته می‌شود.

روکشهای فلزی

روکش تمام فلزی

روکش‌‌های تمام فلزی مقاومند اما زیبایی کمتری نسبت به روکشهای تمام سرامیک دارند

این نوع روکش مزایای بسیاری دارد که سبب می شود در مواردی برای دندان های آسیا بسیار مناسب باشد. روکش تمام فلز ساخته شده از آلیاژهایی چون طلا یا پلاتینیوم یا آلیاژهای فلزات اصلی مانند کبالت- کروم یا نیکل- کروم است. همین موضوع باعث مقاوم بودن آن در برابر شکستن، جویدن مواد به نسبت سخت می باشد.

روکش پرسلن متصل به فلز

روکشهای پرسلن متصل به فلز( PFM):

ترکیبی از جنس فلز و سرامیک است که استحکام بالایی دارند.
این روکشها نسبت به روکش های تمام فلز شباهت بیشتری به دندان های اصلی فرد دارند. از طرفی مقاومت آنها از روکشهای تمام سرامیک دندان که از یک ماده‌ چینی به نام پرسلن ساخته می‌شوند بیشتر است.یکی از معایب این روکشها این است که فلز ترکیب شده با سرامیک گاهی در مرز لثه و دندان به شکل یک خط تیره به چشم میخورد وهرچه لثه بیشتر تحلیل برود این خط مشخص تر خواهد شد.

روکش‌‌های فلزی یا روکش‌‌های PFM ، وزن سنگینتری دارند. وقتی از این نوع روکشها استفاده می‌شود، بیمار در روزهای اول احساس سنگینی دندان‌‌ها را دارد اما ازمزایای آن می توان به همرنگ بودن با دندان های اصلی و استفاده به عنوان بریج های بلندی که نیازمند استحکام بیشتری می باشند اشاره نمود.

بریج PFM
بریج PFM

 

روکشهای سرامیکی:

روکش تمام سرامیک که در حال حاضر از روکش‌‌های زیرکونیا استفاده می‌شود .
روکش‌‌های تمام سرامیک دندان چه مزیت هایی دارند؟
اولین مزیت روکش تمام سرامیک دندان زیبایی بیشتر و دومین مزیت آن تطابق و تحمل پذیری بیشتر و بهتر آن با نسج لثه است. با وجود این روکش‌‌ها معایب و نقص‌‌های دندان‌‌ها پوشانده می‌شود. در صورتی که دندان شکسته باشد، با کمک روکش تمام سرامیک دندان به راحتی می‌توان این قسمت را پنهان کرد. همچنین زمانی که دندان‌‌های بیمار کوتاه هستند، با کمک روکش تمام سرامیک دندان می‌توان طول دندان‌‌ها را افزایش داد.برای پر کردن فاصله‌ی بین دندان ها، لمینیت دندان و کامپوزیت بهترین و آسانترین راه است. زمانی که این فاصله زیاد باشد، با روش روکش کردن، به راحتی فاصله بین دندان‌‌ها پر می‌شود.

تفاوت روکش تمام سرامیک و لمینیت
تفاوت روکش تمام سرامیک و لمینیت

یکی دیگر از مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان محافظت از دندانهای روت کانال شده است.از دیگر مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک دندان نسبت به روکش‌‌های فلزی می‌توان به زیبایی و طبیعی بودن آن‌‌ها اشاره کرد. بیمار می‌تواند براساس سلیقه‌ی خود یک روکش با رنگ سفید روشن یا همرنگ دندان طبیعی انتخاب کند. روکش‌‌های تمام سرامیک سبک وزن هستند و بیمار وجود آن‌‌ها را روی دندان خود احساس نمی‌کند. روکش‌‌های تمام سرامیک لبه‌ی فلزی ندارند. به همین دلیل در محل اتصال با لثه مشکلی ایجاد نمی‌شود. برای نصب روکش تمام سرامیک دندان مینای دندان به مقدار کمی تراش داده می‌شود. این نوع روکش بیشتر با دندان‌‌های طبیعی سازگار است.

روکشهای تمام سرامیک(زیرکونیا)
روکشهای تمام سرامیک(زیرکونیا)

روکش‌‌های تمام سرامیک چه معایبی دارند؟اگر چه روکش‌‌های تمام سرامیک مزیت‌‌های زیادی را به همراه دارند، اما بدون عیب نیستند. از جمله معایب این نوع روکش‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
به دلیل ساختار ضعیف تر روکش تمام سرامیک دندان به مراقبت بیشتری نیاز دارند. طول عمر این نوع روکش نسبت به روکش‌‌های فلزی و PFM کمتر است.

 

روکش تمام سرامیک زیرکونیا:

روکش زیرکونیم دندان از نوع زیرکونیا با  اکسید زیرکونیوم تهیه می‌شود . این نوع روکش تمام سرامیک دندان استحکام و مقاومت بالایی دارد.از ویژگی‌‌های این نوع روکش،نداشتن فراتابی (Translucency) است بهمین دلیل از نظر ظاهری به دندان‌‌های طبیعی شباهت دارد. بسیاری روکش زیرکونیا را بخاطر ظاهر طبیعی آن ترجیح می‌دهند.

لومینییرز:

یکی دیگر از انواع لمینیت تمام سرامیک دندان است که بدون تراش دندان نصب می‌شود. این نوع ضخامت زیادی ندارد. با این وجود از استحکام بالایی برخوردار است. یکی از معایب لومینیرز قیمت بالاست.  لومینیرز تنها در آمریکا ساخته می‌شود. دندانپزشک ابتدا دندان‌‌های بیمار را قالب‌گیری می‌کند. سپس قالب دندان‌‌ها به آمریکا ارسال می‌شود تا لمینیت ساخته شود.

 

لمینیت تمام سرامیک بریلیانس:

یکی دیگر از انواع لمینیت تمام سرامیک دندان، بریلیانس نام دارد. بريليانس به دلیل مقاومت زیاد آن امکان ساخت بصورت خیلی نازک تر را دارد در واقع بريليانس نسل جديد لومينيرز می باشد که به دلیل نازکی زیاد نیازی به تراش دندان ندارد.مزایای بريليانس شفافیت و زیبایی خیلی بالاتر نسبت به لومینیرز و طبیعی بودن آن را می توان نام برد.

مقایسه ضخامت لومینیرز و لمینیت
مقایسه ضخامت لومینیرز و لمینیت